Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
За Сара
Сара Уайтхед е известен сертифициран клиничен специалист по поведение на животните, базиран в Обединеното кралство, с дълбока страст към разкриването на тайните на поведението на животните. Сара има опит с кучета и котки и се стреми да помага на собствениците на домашни любимци да разгадават финия език на сигналите на тялото и поведението. Тя вярва, че обучението и играта са мощни инструменти не само за подобряване на комуникацията, но и за изграждане на трайни, значими връзки между хората и техните спътници – кучета и котки. Подходът на Сара съчетава наука и състрадание, предлагайки нова гледна точка за обогатяване на живота на нашите домашни любимци и задълбочаване на връзката, която споделяме с тях.
За автора
Котките - резервирани, загадъчни, непредсказуеми, двулични.
Това са само някои от многото прилагателни, които хората често използват, когато ми описват котките. И макар да разбирам причините, в моя свят това просто не е вярно.
В миналото хората може би са смятали, че котките просто си вършат работата – използват домовете ни като хотел, а навън прекарват времето си в лов на паразити или пък се излежават на слънце.
В наши дни обаче сме много по-склонни да признаваме, че нашите прекрасни котки са неразделна част от семейството. Комуникативно, игриво и любящо същество, чието поведение и език на тялото си заслужава да бъде изучено и разбрано, за да можем да бъдем най-добрите собственици на домашни любимци.
Това е важно и за двете страни. Защото животът с котка, която изпитва неясен стрес или тревожност, може да означава живот, изпълнен с тревоги и трудности и за нас. Този живот може да доведе и до физиологични проблеми като котешко заболяване на долните пикочни пътища (FLUTD). Затова е много важно да се опитаме да разберем по-добре езика на тялото и поведението на котките.
Котките изпитват стрес и го приемат
За разлика от кучетата, те са склонни да усвояват емоционалния стрес и това може да окаже голямо влияние върху поведението им, както и върху тяхното здраве и благополучие.
Нещастната котка не може да ни каже с думи, че се страхува от рижавия котарак на съседите или че е разстроена от присъствието на нов човек в къщата, и тъй като езикът на тялото на котката е неуловим, емоционалното ѝ състояние може да остане неразпознато в продължение на седмици, месеци или дори години.
Домашните котки са съвършеният природен модел на самотен ловец. Всъщност Леонардо да Винчи е казал : „И най-малката котка е шедьовър.“
За разлика от големите котки, като лъвовете, които живеят в социални групи и ловуват в екип, нашите „хищници от хола“ са създадени да ловуват сами. Те са крепускулярни - т.е. най-активни са при разсъмване и здрач - оттук и тези невероятни очи, които са еволюирали, за да улавят възможно най-много светлина при ниски нива на осветеност, и невероятно остър слух, за да могат да доловят и най-малкия писък или шумолене на плячката си.
Забележително е, че котките ни преследват дребна плячка – същество с размерите на мишка, с която обикновено се храни само едно животно. Те обичат да се хранят сами и могат да ловуват до 12 пъти на ден, за да задоволят хранителните си нужди.
Котките не обичат да споделят
Това поведение е основополагащо за домашните котки. Тъй като те не изпитват нужда да си сътрудничат с други от своя вид, за да повалят голяма плячка, те нямат нужда от ясни социални сигнали. По принцип котките не споделят. Макар че някои хора могат да търпят или дори да оценяват компанията на братя и сестри, по-голямата част от тях са най-щастливи, когато могат да владеят собственото си пространство и да общуват според собствените си условия.
По принцип тези вродени нужди правят котките толкова очарователни за нас. Тяхната самостоятелност е забележителна за подобно малко, сравнително крехко животно, което по своята същност е уязвимо, и въпреки това те са приключенски настроени, любопитни, могат сами да се хранят, да се грижат за себе си и да използват невероятната си ловкост и изобретателност, за да изследват и да се възползват от заобикалящата ги среда.
Цялата тази автономност и въпреки това те избират да бъдат с нас!
Разбира се, хората са от полза за котките – ние им осигуряваме подслон, топлина, безопасност, храна и комфорт. Но не само ресурсите карат котките ни да искат да бъдат с нас – те също създават силни връзки с нас.
Тази привързаност надделява над различията между видовете – особено ако се научим да разбираме и оценяваме това, което котките ни казват по своите уникални и едва доловими начини.
Котките обичат добрите маниери
Котките са чувствителни същества. И повече от всичко друго, те обичат маниерите!
Позите на тялото на котката и вокализацията не са очевидни. Те не лаят по нас, когато искат внимание или се притесняват от дадена ситуация, нито скачат и размахват опашки, независимо колко им е приятно да ни видят.
Всъщност, както често обяснявам на разтревожени собственици на домашни любимци, фактът, че котката ви влиза в къщата, измяуква веднъж, за да провери къде сте, след което отива да изтръгне парченца мръсотия от лапите си от вашата страна на леглото, е истински комплимент!
Научете се да говорите с котките
Да се научим да „говорим с котки“ изисква да станем майстори на наблюдението. Разликата между котка, която е неподвижна и сгърчена от болка или страх, и котка, която е напълно отпусната, с увита около нея опашка и прибрани под нея лапи, може да бъде трудна за разчитане дори за хора, разбиращи от котки, но е възможно да се научите на това и – според мен – е забавно!
Научаването на котешките микроизрази не само ще ви помогне да забележите, когато нещо не е наред с вашето коте, и да се намесите навреме, но и ще подобри двупосочната комуникация между вас и ще задълбочи връзката ви.
Често срещани сигнали от езика на тялото на котката и тяхното значение:
Котешки сигнал |
Значение |
---|---|
Бавно мигане |
Доверие и привързаност |
Мъркане |
Задоволство или самоуспокоение |
Сплескани уши |
Страх, агресия или свръхстимулация |
Лек удар с опашката |
Раздразнение или повишена бдителност |
Повдигане на корема (но без покана за докосване) |
Защитна позиция, не винаги подчинение |
Ето моите най-добри съвети за подобряване на комуникацията с котките и за още по-добро разбиране на поведението им:
1. Дайте им това, от което се нуждаят (и не приемайте лично факта, че не искат да седнат в скута ви!)
Всички котки имат силни индивидуални предпочитания. Добре, нека си го кажем - те са капризни! Колкото по-съвършена среда им осигуряваме, толкова по-щастливи са те.
За повечето котки това включва няколко специфични архитектурни изисквания: те живеят в триизмерен свят, така че мислете в посока нагоре, когато обмисляте къде вашето коте би искало да прекарва времето си. Високите места, където може да се настани само една котка - като рафт за книги или специално построена кула за котки - са на първо място в списъка им с желания за „грандиозни проекти“!
Котките обичат учтивите обноски. Това означава, че те предпочитат да се обръщат към вас, а не вие да се обръщате към тях. (Това обяснява защо хората, които не обичат котки, често ги привличат като магнити!) Много от тях също така предпочитат да седят с вас или до вас, за да се наслаждават на компанията ви, без да е необходим пълен физически контакт. Не всички котки са котки за скут. Както различните хора имат различни предпочитания за близост, така и котките имат такива. Разбирането, приемането и зачитането на този факт може да допринесе за създаването на доверието, което повечето хора желаят да имат към своите котки.
2. Научете езика на котешкото тяло и системите от едва доловими сигнали
Много хора научават по трудния начин, че внезапното трепване на опашката на котката е първият сигнал, че тя не е щастлива. Много по-добре е да забележите подобен фин сигнал и да реагирате на него – като прекратите взаимодействието - отколкото да чакате, докато котката се раздразни толкова много от липсата ви на разбиране, че се почувства принудена да размаха опашка, да нападне с нокти или зъби или да избяга.
Котките не са двулични. Те са фини. Разликата е голяма.
3. Научете системите за сигурност на миризмите на котката си
Повечето хора получават информация за заобикалящия ги свят предимно чрез визуални и слухови средства. Котките имат предимно обоняние.
Това означава, че за да се чувстват щастливи и сигурни, котките използват редица различни системи от миризми, които им дават увереност, че всичко е безопасно и познато. Това е една от причините, поради които котките се търкат в нас – те искат да миришем като тях, като семейство. Те буквално ни разпознават (и други домашни любимци) по миризмата, а не чрез визуално разпознаване, и трябва да допълват тази „миризма на групата“ на всеки няколко часа, за да я поддържат в постоянно спокойствие.
Тази информация е от първостепенно значение за благосъстоянието на котката ви – помислете само колко ужасяващо може да бъде за котката ви внезапно да открие непознат в дома си – независимо дали този „непознат‘“ е новородено, новата ви любов или друга котка, с която винаги е живяла и харесвала, но която е била на ветеринарен лекар и се е върнала у дома с различна миризма.
4. Не подценявайте въздействието на емоционалния стрес
Твърде често собствениците на котки ми казват, че котката им е „непослушна“, че драска мебелите, пръска урина в къщата, уринира върху леглото или дори е агресивна. Понякога те дори предполагат, че котката им умишлено ги „наказва“ – например за това, че са отсъствали от дома.
За съжаление, това е много погрешно тълкуване, което има само допълнителни негативни последици за поведението на котката ви.
Като опитен сертифициран клиничен специалист по поведение на животните знам, че всеки поведенчески проблем на котката е причинен или от скрит клиничен проблем, или от скрито емоционално разстройство – или и от двете!
Проблемите с поведението никога не възникват изведнъж и без причина
Поради това е изключително важно всяка промяна в поведението на котката ви да бъде изследвана от ветеринарен лекар - и той не трябва да оставя капка съмнение в търсенето на причината: около половината от всички мои случаи през миналата година имаха клиничен компонент и това са само тези, които бяха диагностицирани! По принцип, ако котката ви се държи по някакъв необичаен начин, поведението ѝ заслужава вниманието на ветеринарен лекар.
На следващия етап трябва да се гарантира, че всички аспекти на емоционалното благосъстояние на нашите котки са оценени. Здравето и благосъстоянието са неразривно свързани при котките и ние сме длъжни да се погрижим и за двете. Добрата новина е, че понякога „излекуването“ дори на труден поведенчески проблем може да се постигне със сравнително прости и лесни промени. Котките са изключително чувствителни към околната среда, рутината и нашето поведение – което е едновременно благословия и проклятие!
Отделете време за игра с котката си
Знаете ли, че можете да промените връзката с котката си само чрез игра и облагородяване на средата? Обзалагам се, че кимате в знак на съгласие с това... но предприемате ли действия в резултат на това?
Котките обичат да играят. Много от тях са изключително умни и обожават да се обучават, но колко от нас наистина полагат усилия да ги научат да се ангажират с нас по този начин?
Стиловете на учене на котките са различни, точно както при кучетата (и хората). По принцип те обичат кратки и чести игри с точното количество движение и шум, така че да бъдат ангажирани, но не и уплашени. Много котки реагират добре на обучение, при което се използват малки, вкусни лакомства като мотивация и награда, докато други предпочитат игрите с бързо движещи се играчки.
Откриването на видовете игри, които вашата котка наистина харесва, е част от забавлението да бъдеш проактивен стопанин на котка, а като специалист по поведение мога да потвърдя силата на забавлението в отношенията – то често е липсващото звено в комуникацията между човека и животното и може да изгради връзки, които остават за цял живот.
Като се научите да разчитате фините сигнали на котката си, като ѝ предлагате среда, която отговаря на нейните нужди, и като се справяте с емоционални или поведенчески проблеми с разбиране, търпение и внимание, можете да подобрите благосъстоянието на котката си и да укрепите връзката си. Разбирането и зачитането на уникалната природа на котката ще ви помогне да бъдете най-добрият стопанин на котки, който може да съществува, и да осигурите щастлив и здравословен живот на вашия домашен любимец.