Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Има много неща, които могат да причинят кожни проблеми при котките - от бълхи до хранителни алергии, и много от състоянията имат сходни признаци и симптоми. Поради това кожните заболявания могат да бъдат много трудни за диагностициране. Едно от тези състояния е алергичният дерматит. Тук ще обясним най-често срещаните причини, признаци и симптоми, за да можете да поставите точна диагноза на котката си и да приложите най-доброто лечение.
Причини за алергичен дерматит при котките
Алергичен дерматит при котките означава състояние на кожата, причинено от алерген. Четирите най-често срещани причини са:
1. Алергия от бълхи
Алергичният дерматит от бълхи (FAD) е много често срещан при котките. Котките стават алергични към слюнката на бълхите, която се впръсква в кожата, когато бълхите се хранят. При чувствителните котки само едно или две ухапвания могат да предизвикат силно раздразнение. Това от своя страна може да доведе до вторична инфекция, тъй като бактериите от кожата могат да попаднат в организма на котката чрез рани, причинени от самонараняващо одраскване на кожата. Бълхите имат склонност да се задържат около основата на опашката, главата и шията, така че ако проблемът е алергия от бълхи, често ще забележите, че признаци като косопад и струпеи са по-концентрирани в тези области.
Не е нужно да има сериозно заразяване с бълхи, за да се появят признаци при котка с алергия, затова може никога да не видите бълха по нея. Бълхите прекарват по-голямата част от времето си в меката мебел на къщата и просто скачат, за да се хранят, така че не можете да изключите алергичния дерматит от бълхи, просто защото не ги виждате. Добър начин да установите наличието на бълхи е да потърсите замърсяване от бълхи в козината на котката си. Това е замърсяване от бълхи, образувано от разградена кръв. Разрешете козината на котката си върху бяло парче кухненска хартия и навлажнете всички черни петна с капка вода. Ако това е битова мръсотия или кал, тя няма да промени цвета си, но замърсяването от бълхи ще остави червено петно, тъй като кръвта попива в хартията.
2. Атопия
Атопията е алергия към вещества от околната среда, като например прахови акари, акари от складовете, полени, треви, дървета и др. С течение на времето котките могат да станат алергични към един или няколко от тези алергени от околната среда. При сезонните алергени, като например полените, признаците могат да се проявят само в определени периоди от годината, докато други алергени, като прахта, могат да причиняват проблеми през цялата година.
Атопичният дерматит обикновено се проявява при млади котки на възраст под пет години, но може да се появи и при по-възрастни котки.
Атопията обикновено предизвиква раздразнение в областта на главата, шията и ушите, както и на корема, хълбоците и краката. Тя е и причина за отит (възпаление на ушните канали). Освен кожните признаци, вдишването на алергени от околната среда, като полени, може да причини и астма при котките.
3. Хранителна алергия или непоносимост
Нежеланите хранителни реакции (НХР) при животните могат да бъдат „истинска“ алергия с имунна реакция към определен протеин или непоносимост, която не е истинска алергия. Най-често срещаните хранителни алергени при котките са пилешкото месо, млечните продукти, рибата и пшеницата. Хранителните алергии предизвикват целогодишни кожни заболявания, а може да се появят и стомашно-чревни признаци, като например диария.
4. Контактни алергии
Точно както звучи, някои алергии се появяват, когато котката ви влезе в контакт с нещо. Това може да е спално бельо, което се пере с определен прах за пране, или предмети като пластмасови купички за храна. Признаците на контактната алергия варират в зависимост от мястото на контакта. Признаците на раздразнение и косопад около брадичката са обичайни при алергиите към купа с храна, докато други части на тялото могат да бъдат засегнати от други химикали или алергени в зависимост от мястото на контакт.
Признаци и симптоми на алергии при котките
Котките умеят да поддържат козината и кожата си в отлично състояние, така че козината на здравата котка трябва да е блестяща, добре поддържана и лъскава. Признаците на много кожни заболявания, включително алергичен дерматит, при котките включват:
- Зачервени участъци, петна или пъпки.
- Струпеи, корички или удебелена кожа.
- Косопад.
- Белещи се или люспести петна.
- Лоша миризма на кожата.
- Сърбеж, чесане, облизване или търкане.
- Прекомерно обгрижване.
- Топчета от козина, защото котката ви се занимава с тоалета си повече от обикновено и поглъща излишната козина.
- Еозинофилни грануломи. Еозинофилите са вид бели кръвни клетки, които участват в алергичните реакции. При котките с тежки алергии може да видите яркочервени плаки или маси, пълни с тези клетки по кожата. Те често изглеждат много възпалени и активни.
Диагностика и лечение на алергичен дерматит при котките
Както споменахме в началото, много кожни заболявания имат сходни симптоми, така че вашият ветеринар ще трябва да извърши тестове, за да изключи определени състояния. Те могат да включват остъргване на кожата за търсене на паразити, изскубване на косми за тестване за гъбични инфекции като тения, биопсия, кръвни тестове и/или интрадермални кожни тестове.
Лечението варира в зависимост от причината за алергичния дерматит на котката ви, но може да включва:
- Много стриктният контрол на бълхите с ефективни продукти обикновено е сравнително лесно решение на проблема с алергичния дерматит, причинен от бълхи. Ако кожата на котката ви е раздразнена и възпалена поради прекомерно чесане, може да ѝ бъде приложен курс на лечение с антибиотици и евентуално стероиди, за да се спре сърбежът. Ветеринарят може да препоръча и третиране на дома ви, за да се отървете от бълхите, които се крият в меката мебел.
- Обикновено атопията се диагностицира, след като се изключат други фактори и се направи кръвен тест или интрадермално изследване, за да се установи кои алергени предизвикват алергия у котката ви. След това може да ви бъде поставена специална „ваксина“, съобразена с тези алергени. Това се нарича имунотерапия и се прилага като в началото се дават малки дози, а след това много постепенно се увеличават в продължение на месеци. Целта ѝ е да се намали чувствителното на котката ви към алергените. Очевидно е, че всичко, с което можете да намалите експозицията, също е полезно, като например елиминиране на акарите или премахване на стайните растения, които могат да бъдат причинител. Имунотерапията е добро решение при около 70-80% от котките.
- При съмнение за хранителна алергия, ветеринарят ще поиска да направи елиминационно изследване. Вашата котка ще получава специална терапевтична храна. Това може да е хидролизиран продукт, което означава, че протеините са раздробени на толкова малки частици, че организмът не ги разпознава като алергени. Възможно е също така диетата да съдържа нови протеини, като патица или еленско месо, които котката ви не е консумирала досега. Изключително важно е котката ви да се храни само с тази храна през целия период на изследването, който може да бъде до 12 седмици. След това ветеринарят може да изследва котката ви повторно с различни храни, за да установи причинителят, или може да решите просто да се придържате към терапевтичната храна, ако сте постигнали отличен резултат.
Накратко казано…
Важно е да запомните, че някои котки могат да имат повече от един кожен проблем едновременно. Основната причина може да се усложни от вторични инфекции и самонараняване. Моля, бъдете търпеливи с вашия ветеринар, докато той работи по изясняване на причините за кожното заболяване на вашата котка. Винаги завършвайте курсовете на лечение, които са ви назначени. Ако някога се почувствате несигурни, просто помолете ветеринаря да ви обясни защо е избрал този начин на действие.
Дори котката ви да не е алергична към храната, ветеринарят може да препоръча да преминете на храна, която е предназначена специално за котки с кожни заболявания. Тези храни подпомагат бариерната функция на кожата и я поддържат силна. В тях има незаменими мастни киселини, които поддържат кожата здрава и намаляват възпаленията, както и добавени антиоксиданти, които помагат за намаляване на увреждането на клетките.
С търпение и добра екипна работа много кожни проблеми могат да бъдат разрешени благополучно. Надяваме се, че скоро котката ви ще се отърве от сърбежа и ще възвърне своя бляскав и красив вид.
Прегледано от д-р Хайн Майер, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA и д-р Ема Милн BVSc FRCVS