Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Вярвате или не, грижата за зъбите на кучето ви е също толкова важна, колкото и грижата за вашите собствени зъби. Също като нас, кучетата ни се сблъскват с натрупването на плака по зъбите. Зъбната плака е лепкав слой върху зъбите, оставен от бактериите в устата. Зъбната плака може да бъде отстранена чрез четкане. Ако обаче остане непочистена, плаката се калцира и се втвърдява в зъбен камък. Това е твърдо жълто-кафяво вещество, известно като зъбен камък. Всичко това води до възпаление на венците (известно като гингивит), което е появата на заболяване на венците.
Заболяването на венците може да стане основна причина за сериозни проблеми с напредването на възрастта на кучето. Това може да доведе до изпадане на зъби и до бактериална инфекция, която може да засегне жизненоважни органи, ако бактериите попаднат в кръвта. Грижата за зъбите на вашето куче не само ще означава по-здрав домашен любимец, но и ще ви помогне да избегнете скъпи сметки за зъболекарски услуги. За щастие превенцията и редовната грижа за зъбите на кучето са доста лесен, но жизненоважен навик. Ето нашите съвети за изграждане на здравословна рутина и как да разпознавате потенциалните признаци на проблеми със зъбите.
Съвет 1. Предупредителни признаци
Вашият ветеринарен лекар ще може да открие всички проблеми по време на годишния преглед на кучето ви, но междувременно ето някои признаци, за които трябва да внимавате:
- Жълт и кафяв зъбен камък по зъбите, обикновено в близост до линията на венците
- Трудности с храненето или като че ли искат да ядат, но се отказват
- Подути и кървящи венци
- Лош дъх;
Не забравяйте, че кучетата могат да имат лош дъх по различни здравословни причини, така че не отхвърляйте неприятната миризма като типичен дъх при кучетата. Тъй като това е входа към стомаха на вашия домашен любимец, е важно да следите здравето на зъбите и венците на кучето си, за да избегнете стоматологични заболявания или проблеми и да забележите всеки дискомфорт, преди да се е развил.
Съвет 2. Започнете да четкате зъбите на кучето си
Точно както се грижите за собствените си зъби, редовното миене на зъбите, добрият хранителен режим и редовните профилактични прегледи помагат за поддържането на здравите зъби на кучето. Въпреки това, когато започнете да почиствате зъбите на кучето си, е важно то да няма вече развито заболяване на венците или зъбите, които се нуждаят от отстраняване. Преди да пристъпите към какъвто и да е превантивен протокол, проверете зъбите на кучето си при ветеринарен лекар. Възможно е да се наложи професионално да се почистят под упойка. След като венците им отново са в добро състояние, без инфекции, възпаления или болка, можете да започнете да ги четкате.
Използвайте пасти за зъби, специално предназначени за домашни любимци. Пастите за зъби за хора са направени да се разпенват и изплюват. Освен това те често са с вкусове, които не се харесват на повечето животни. Вместо това използвайте паста за зъби, предназначена за кучета. Това ще помогне на кучето ви да приеме четкането и да избегне стомашно разстройство. Какво да кажем за четката за зъби? В зависимост от големината на зъбите и устата на кучето ви може да използвате обикновена четка за зъби. Съществуват и специално разработени четки, които се поставят на пръста, за да улеснят почистването.
Винаги обаче можете да попитате ветеринарния си лекар за съвет. Той може да направи и демонстрация.
Съвет 3. Редовна процедура за почистване
Четкането е по-лесно, ако започнете, докато кучето е още малко, но кучето на всяка възраст ще свикне с търпение и добро отношение. Трябва да почиствате зъбите на кучето си поне веднъж седмично, но най-добре е веднъж дневно.
Винаги започвайте с достатъчно увереност, за да ги успокоите. Оставете ги да опитат малко от пастата за зъби и след това започнете да четкате зъбите им с нежни масажни движения. Това им позволява да свикнат с усещането. Обикновено е най-добре да се започне с кътниците в задната част на устата, тъй като предните резци са по-чувствителни.
Когато почиствате зъбите, обърнете специално внимание на мястото, където зъбът се свързва с венеца. На кучето ви може да не му хареса първоначално, но бъдете търпеливи и в крайна сметка ще го постигнете.
Съвет 4. Алтернативи на четкането
Съществуват специално разработени сухи храни и лакомства за кучета, които могат да намалят зъбния камък и да предотвратят появата на заболяване на венците. Тези храни са с по-голям размер на гранулите, така че кучето трябва да ги дъвче, а не просто да ги поглъща. Освен това те имат специално подредени влакна, за които е доказано, че почистват зъбите и помагат за предотвратяване на стоматологични проблеми. Не забравяйте никога да не сменяте храната на кучето си, без да се консултирате с ветеринарния лекар, и винаги въвеждайте новата храна постепенно в продължение на 5-7 дни, за да избегнете стомашни неразположения. Както и при миенето на зъби, не започвайте да давате тези храни, без вашият ветеринарен лекар да провери зъбите на кучето ви. Ако вече имат възпалени или болезнени зъби и венци, може да влошите състоянието им и да ги откажете от храната завинаги.
Не забравяйте, че поддържането на зъбите на кучето в добро състояние е от съществено значение за цялостното му здраве.
Прегледано от д-р Хайн Майер, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA и д-р Ема Милн BVSc FRCVS