Могат ли котките да имат алергии? Признаци, често срещани видове и лечения

Публикувано от
минути : Време за четене

Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец

Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец

Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец

Могат ли котките да наследяват алергии от родителите си? Да, могат! Въпреки това, котките обикновено не показват същите клинични признаци - сълзене на очите, хрема и кихане - които обикновено свързваме с алергиите при хората. Вместо това, алергиите при котките се проявяват чрез признаци на сърбеж, напр. близане, дъвчене или триене на козината и кожата.

Най-често срещаните алергии при котките са:

  • Алергия към бълхи.
  • Атопичен синдром при котки. Това е комплекс от алергии към алергени от околната среда като полени и акари. Когато алергените засегнат кожата, това е известно като атопичен дерматит или атопия. Когато алергените причиняват респираторни проблеми поради вдишване, това е известно катокотешка астма.
  • Хранителни алергии.
  • Контактни алергии. Това е алергия към вещество или материал, с които котката може да влезе в контакт, напр. пластмасови купи.

Специфичният вид на появилата се алергия ще помогне да се определи лечението. Прочетете, за да научите повече за тези видове алергии при котки, техните клинични признаци и възможности за лечение и с какво да храните котка с алергии.

Клинични признаци на алергии при котки

Черно-бяла котка седи върху кухненската маса и чеше врата си.Повечето котки с алергии дават вид, че ги много ги сърби. Често може да ги видите да ближат, дъвчат или търкат лицето и тялото си или може просто да забележите, че прекарват много повече време в поддържане на тоалета си от обикновено. В много случаи може да забележите, че котката ви я сърби, по следните признаци:

  • Зачервена, възпалена кожа.
  • Признаци на раздразнение, като чести потрепвания на кожата.
  • Кожни обриви.
  • Струпеи.
  • Загуба на козина.
  • Еозинофилни плаки. Еозинофилите са бели кръвни клетки, които играят важна роля в имунната система и алергичните реакции. Понякога могат да образуват плътни плаки по кожата, а също и в устата.

При хранителни алергии може да забележите и стомашно-чревни проблеми като повръщане, диария и липса на апетит. Ако Вашата котка проявява тези признаци, заведете я на ветеринарeн лекар за цялостен преглед.

Чести алергии при котки

По-долу са изброени някои от най-често срещаните видове алергии, които засягат котките.

1. Алергии към бълхи

Алергията към бълхи е едно от най-честите кожни заболявания, наблюдавани при котки. Алергиите към бълхи се причиняват от реакция към слюнката, прехвърлена при ухапване от бълха. Може да са достатъчни само няколко ухапвания, за да се предизвика силен сърбеж, породен от алергия към бълхи. Клиничните признаци могат да включват сърбеж, косопад, зачервяване на кожата и струпеи, които са най-чести по главата, шията, корема и долната част на гърба или опашката.

Много пъти бълхите може да не бъдат видени от вас или дори от вашия ветеринарен лекар по време на физически преглед. Всъщност, тъй като бълхите прекарват по-голямата част от живота си във вашата покъщнина и се „качват“ само за да се хранят, се смята, че зад всяка бълха, която видите, има над още сто в къщата!

Алергиите към бълхи могат лесно да се контролират с превантивно обезпаразитяване и да се третират целогодишно с продукт против бълхи за котки, които са алергични към бълхи. Тези превантивни лечения се предлагат както в локални, така и в орални форми за лесно приложение. Вашият ветеринарен лекар може да препоръча и други лекарства за контролиране на сърбежа и лечението на вторични бактериални кожни инфекции. 

За успешно контролиране на алергията към бълхи ще бъдете посъветвани да третирате и всички други домашни любимци в дома, както и самия дом и градина. Не забравяйте никога да не използвате продукти за кучета върху котки (и обратното), тъй като те могат да имат фатални ефекти; използвайте само продукт, предназначен за вида на вашия домашен любимец. Освен това никога не използвайте домашни спрейове върху котката си.

 

2. Атопичен дерматит при котки

Котките също могат да имат алергии към неща в тяхната среда, точно както и хората. Както споменахме по-рано, това може да причини появата на кожни и/или респираторни признаци при котките. Често срещани алергени в околната среда са дърветата, тревата, мухъла, полените и праховите акари, както и неща, за които може и да не подозираме, като почистващи продукти и перилни препарати. 

Диагностицирането на алергиите към околната среда се основава на метода на изключването на други причини, но някои алергии могат да бъдат тествани и чрез кръвни или кожни тестове. Много пъти признаците на алергии към околната среда са сезонни, като обострянията се появяват, когато има високи нива на алерген в околната среда, точно както при хора, които страдат от сенна хрема.

black-white-cat-lying-next-to-robot-vaccuum-SWНай-добрият начин за лечение на алергии спрямо околната среда е премахването на задействащия алерген от околната среда. Това може да включва:

  • Използване на машини за пречистване на въздуха. 
  • Често почистване с прахосмукачка. 
  • Редовно пране на постелките на вашата котка. 
  • Измиване на предмети в домакинството, които могат да уловят алергени. 
  • Използване на метални купи и честото им миене. 
  • Използване на почистващи продукти, перилни препарати и котешки тоалетни без аромат.

Когато при котката ви се наблюдава обостряне на алергия, се препоръчва преглед от ветеринарен лекар. Вашият ветеринарен лекар вероятно ще предпише перорални или локални лекарства за намаляване на сърбежа, възпалението на кожата и вторичните кожни инфекции. Някои котки трябва да бъдат подложени на дългосрочно лечение или терапевтични диети за контролиране на алергиите им. Инжекциите при алергенната имуннотерапия, базирани на кожна алергия или кръвен тест също могат да бъдат ефективна възможност за лечение. Тези инжекции изискват специално изследване, което обикновено се извършва от ветеринарен дерматолог.

 

3. Хранителни алергии

При котки с хранителни алергии, основният клиничен признак е постоянен, несезонен сърбеж. Котките с хранителни алергии също могат да имат стомашно-чревни проблеми като повръщане, диария, загуба на тегло и намален апетит. Най-често срещаните алергени са пилешкото, говеждото, млечните продукти и рибата, но котките могат да имат алергии и към други храни. 

Хранителните алергии при котки се диагностицират с хранителни тестове, които включват въвеждане на нова протеинова или хидролизирана протеинова храна, закупена от ветеринарната клиника за вашата котка. Новите протеинови храни използват източници на протеини и въглехидрати, на които котката не е била излагана преди това, напр. патешко, еленско месо или зелен грах. Хидролизираните храни, от друга страна, съдържат протеини, които са били разградени на толкова малки парчета, че не се разпознават като протеини от имунната система. 

Изпробването на храна е много строг процес на елиминиране; храненето дори с една единствена храна, която не е предварително препоръчана от вашия ветеринарен лекар, може да направи теста неточен, така че не забравяйте да следвате буквално инструкциите на вашия лекар. Ако имате въпроси относно храненето на вашата котка с алергии, вашият ветеринарен лекар може да ви помогне да изберете правилната храна за котката ви. Предлагат се специално разработени диетични храни за котки, които помагат на котки с хранителни алергии, а също така могат да намалят възпалението и да помогнат за възстановяване на кожната бариера. Не забравяйте да попитате вашия ветеринарен лекар за тези храни, ако котката ви има алергии. 

Изпробванията на храни обикновено отнемат около 10 до 12 седмици, но много котки с хранителни алергии ще започнат да показват подобрение през първия месец или около него. Стомашно-чревните признаци на хранителни алергии често се изразяват много по-бързо от кожните признаци. Както при други алергии, първоначално може да са необходими допълнителни лекарства, или при обостряне – такива за намаляване на сърбежа и лечение на кожните раздразнения.

 

4. Контактни алергии

Котките могат да бъдат алергични и към неща, с които влизат в контакт, напр. пластмасови купи за храна или вода. Този вид алергия ще доведе до кожни признаци, където и да е направен контактът. Например, ако е алергична към пластмасовата си купа, вашата котка може да прояви раздразнение на кожата или други признаци около лицето и брадичката. Ако е алергична към перилния ви препарат, може да се проявят признаци по корема или хълбоците, където е лежала на легло или одеяло.

Сега, след като научихте, че котките наистина могат да имат алергии, знаете, че трябва да внимавате за прекомерен сърбеж, кожно раздразнение и стомашно-чревно разстройство. Има много възможности за лечение според основната причина за алергията, включително перорални и локални медикаменти и специални храни. С план за лечение, въведен от вас и вашия ветеринарен лекар, котките с алергии могат да водят щастлив и пълноценен живот.

Джесика Сайд

Джесика Сайд

Джесика Сайд работи в спешна ветеринарна помощ в района на Нова Англия. Тя е завършила Държавния колеж по ветеринарна медицина в Северна Каролина и се развива в областта повече от десетилетие. Когато не помага на пациенти, тя обича да прекарва време със съпруга си, дъщеря си и френския си булдог.

 

Прегледано от д-р Хайн Майер, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA и д-р Ема Милн BVSc FRCVS