Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
Намерете храна, която отговаря на нуждите на вашия домашен любимец
При почистването на тоалетната на котката сте забелязали, че напоследък е имала диария и сте леко притеснени? Милиони собственици на котки имат същия проблем с котките си всяка година. Независимо дали изпражненията са меки и лепкави, с ивици кръв или за жалост, воднисти, може да сте сигурни, че не само вие имате същите наблюдения върху котешката тоалетна.
Какво представлява диарията при котките?
За диария се говори когато изпражненията са по-меки, по-течни и по-воднисти от обичайното. Страдащите от диария котки може да отиват до тоалетната по-често от обикновено, да се изпускат из къщата, като отделят кръв или дори паразити чрез изпражненията си.
Въпреки че повечето случаи на диария при котките преминават за няколко часа или дни без намеса, котки, които я имат за повече от няколко дни, или тези, които имат по-тежки симптоми (като повръщане, загуба на апетит, кървави или воднисти изпражнения, или отпадналост), трябва незабавно да бъдат прегледани от ветеринарен лекар.
Важно е да се отбележи, че по-малките котки и котенца с диария са по-податливи на дехидратация, така че винаги трябва да се преглеждат от ветеринарен лекар.
Симптоми на диария при котките
Наред с нездравословно изглеждащите изпражнения (обикновено течни или воднисти на вид), котките с диария могат да имат следните симптоми:
- Слуз или кръв в изпражненията
- Глисти в изпражненията
- Изпускане у дома
- По-често изхождане
- Присвиване при изхождане
- Гадене или повръщане
- Липса на апетит
- Чувство на умора или слабост
- Абдоминална болка
- Загуба на тегло
Причини за диария при котките
Съществуват много причини за диарията. Често се появява, когато котката яде нещо необичайно или когато режимът ѝ на хранене се променя драстично. При преминаване от един вид храна за котки към друг най-добре е преходът да е бавен и в рамките на седмица, постепенно добавяйки повече нова храна и смесвайки по-малко от старата. Преходът позволява храносмилателната система на домашния Ви любимец да се адаптира и да се намали риска от диария.
Според Националния диспансер за болни животни във Великобритания (PDSA) други потенциални причини за диария при котките включват:
- Вируси, напр. котешки инфекциозен перитонит (FIP)
- Паразити, напр. глисти, гиардия, криптоспоридиум
- Дисбаланси в микробиома (включително бактерии) на червата на Вашата котка
- Непроходимост на червата
- Непоносимост/Алергия към храна
- Възпалително заболяване на червата
- Антибиотици или други лекарства
- Натравяне/Токсини
- Чревни инфекции, напр. салмонела, кампилобактер
- Панкреатит
- Чернодробно заболяване
- Бъбречно заболяване
- Хипертиреоидизъм
- Рак
Какво да правите, ако котката Ви има диария
Наблюдавайте поведението на котката си. Изглежда ли добре или е по-отпаднала от обичайното си състояние? Има ли намален апетит или някакъв друг симптом, извън нормите? Повръща ли? В случай, че диарията при котките е изолиран случай, който се разрешава от само себе си в рамките на няколко часа и не се наблюдават други симптоми, обикновено тя не се третира като спешен случай. Но ако диарията на Вашата котка се появява и изчезва периодично, обмислете посещение при ветеринарен лекар.
Диария за продължителен период от време (повече от един ден), както и диария, придружена от значителна промяна в поведението или други симптоми, трябва да се третира като спешен случай и котката трябва да бъде заведена незабавно на ветеринарен лекар или във ветеринарна клиника. Яркочервена кръв или тъмни, катранени изпражнения също се приемат като спешен случай.
Също така обърнете внимание на честотата и вида на диарията, за да споделите с Вашия ветеринарен лекар при следващото посещение.
Как ветеринарният Ви лекар определя причината?
Ветеринарните лекари използват няколко инструмента, за да определят причината за диарията на Вашата котка:
- Медицинска история на котката
- Преглед на физическото състояние
- Основни лабораторни изследвания (напр. работа на кръвта, фекален тест)
- Радиография (напр. рентгеново изследване)
- Сонография (напр. ултразвук)
- Тестове на стомашно-чревната дейност (кръвни изследвания)
- Ендоскопия/Колоноскопия и биопсия (взимане на проба от тъкан)
- Изпитвания на лекарствени продукти (оценка на реакция към лекарство)
- Изпитвания на храни (оценка на реакция към определени храни)
Лечения и как храненето въздейства върху диарията
Лечението на диарията е обвързано с първопричината си. Съществуват много начини за лечение на диарията, които могат да се препоръчат от Вашия ветеринарен лекар, в зависимост от различните фактори. Но храненето играе ключова роля при контрола на това състояние.
Храненето играе важна роля за състоянието на изпражненията на котката. Недостатъчното хранене може да доведе до хронична (съпътстваща) диария, така че оценяването на храненето на Вашата котка ще се ръководи от ветеринарният Ви лекар. Той може да препоръча смяна на храната за котки като вид лечение. Може да бъде препоръчана храна с ниско съдържание на мазнини или храна, богата на комплексни въглехидрати и смилаеми комплексни въглехидрати с добавени фибри.
Хроничните случаи на диария обикновено реагират на специални диетични храни, наред с лекарствените продукти. Тази категория стомашно-чревно заболяване се нарича „ентероскопия към храни“. В много случаи ветеринарният Ви лекар ще препоръча диетична храна до края на живота на котката, за да се поддържа правилното храносмилане и да се съдейства за доброто качество на изпражненията. В случаи, в които проблемът е непоносимост към храна, може да бъде препоръчана хидролизирана или храна с нововъведен протеин като част от диетичното изследване при тези котки. През този период котката може да консумира само препоръчаната храна, без лакомства или други междинни похапвания. Тези изследвания често продължават 2-3 седмици при домашни любимци с диария, но могат да продължат и до 12 седмици, в случай на сърбеж или проблеми с кожата или космената покривка.
Въпреки че диарията при котките е неприятна, с правилното лечение и помощ от Вашия ветеринарен лекар, котката Ви може да възстанови щастливото си здравословно аз.
За автора
Д-р Пати Хули
Д-р Пати Хули е завършила с отличие както колежа Уелсли, така и Факултета по ветеринарна медицина на Университета на Пенсилвания. Тя има магистърска степен по бизнес администрация от The Wharton School of Business като част от престижната дуална програма VMD/MBA. По настоящем е горд собственик на ветеринарна клиника Sunset Animal в Маями, Флорида. Но това не е всичко. Д-р Хули е ненаситен читател, страстен плетач, последовател на горещата йога, музикален фен, борбен бегач и неуморен любител на храната. Тя живее в южен Маями с три кучета, безброй котки, две спасени кози и шумен рояк кокошки.
Можете да я следвате и четете на DrPattyKhuly.com и SunsetVets.com.
Проверено от д-р Хайн Майер, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA и д-р Беки Мулис DVM, DACVIM (Хранене)
Свързани статии
-
Какво представлява заболяването на долния уринарен тракт при котките? - hillspet.bg
Заболяване на долния уринарен тракт при котките (FLUTD) е общ термин и включва, например, камъни в бъбреците и други причини за раздразнение на пикочния мехур. -
Какво представлява заболяването на долния уринарен тракт при котките? - hillspet.bg
Заболяване на долния уринарен тракт при котките (FLUTD) е общ термин и включва, например, камъни в бъбреците и други причини за раздразнение на пикочния мехур. -
Chronic Kidney Disease in Cats | Hill's Pet
Learn about kidney conditions in cats, what the signs are, and how the right cat food can help support your pet.